Anoreksja seksualna
To zdecydowanie nic innego, jak brak chęci na bliskość z drugą osobą i niechęć do jakichkolwiek czynności seksualnych. Dlaczego anoreksja? Odpowiedź jest prosta. Podobnie jak w przypadku jadłowstrętu psychicznego osoba zmagająca się z nią robi wszystko by nie jeść. W anoreksji seksualnej, jak można się domyślić, chodzi o seks oraz wszystkie inne zbliżenia z partnerem/partnerką. Osoba, która cierpi na taką dolegliwość nie odczuwa pożądania. Seks wywołuje u niej takie uczucia, jak strach, wstręt i niechęć. Ludzie dotknięci tą dolegliwością nie tylko unikają jakichkolwiek kontaktów z innymi osobami, jak również unikają dotykania swojego ciała. Warto jednak dodać, że obie anoreksje zaczynają się wówczas, gdy pojawiają się problemy emocjonalne, jak również w przypadku poczucia niskiej samooceny. Anoreksja seksualna często również nazywana jest oziębłością seksualną.
Najczęstsze objawy anoreksji seksualnej to m.in.:
-
izolowanie się od ludzi,
-
unikaniem partnera/partnerki,
-
powstrzymywane się od seksu,
-
lęk przed bliskością.
Najczęstsze przyczyny anoreksji seksualnej.
Często głównym problemem powodującym tą dolegliwość jest po prostu przeszłość. Zdarzają się i traumy, takie jak molestowanie, ale może dziać się tak również w sytuacji awersji wobec męża czy partnera. Jest masę problemów, które potrafią się przyczynić do tej ciężkiej przypadłości. Często również wiara i jej zasady uniemożliwiają cieszenie się z własnej seksualności. Bywają i takie sytuacje, w których w domu rodzinnym o seksie mówiło się jako o czymś obrzydliwym i grzesznym.
Jak leczyć anoreksję seksualną?
W pierwszej kolejności trzeba znaleźć jej przyczynę. Jeśli dolegliwość jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, czy też depresją to zaleca się stosowanie farmakoterapii i psychoterapii. Warto udać się do terapeuty, który poszuka źródła problemu. Seksuolog starając się dowiedzieć, gdzie leży przyczyna będzie chciał dowiedzieć się od pacjenta więcej na temat np. wspólnego życia z partnerem, chorób czy też nawet upodobań seksualnych. Gdy zbierze wszystkie niezbędne informację zaleci odpowiednią terapię. Leki nie zawsze będą skuteczne w przypadku zaburzenia jakim jest anoreksja seksualna. Priorytetem jest zawsze zidentyfikowanie źródła barier, które uniemożliwiają budowanie intymności z partnerem/partnerką.Trzeba również pamiętać, że osoba, która zmaga się z tą dolegliwością musi zmienić sposób myślenia o sobie oraz czeka ją ogrom pracy związany z akceptacją swojego ciała. Terapeuta stara się przede wszystkim przywrócić anorektyka seksualnego do aktywności seksualnej. Zaleci z całą pewnością również ćwiczenia do wykonywania w domu, które pomogą oswoić się ze swoim ciałem i nagością. Pamiętać jednak należy o tym, że to stopniowy i długotrwały proces.